KURUMSAL

Dirinler Şirketler Grubu, 1952 yılından itibaren sanayi ve ticari faaliyetlerini sürdüren bir aile kuruluşudur. Kurucumuz olan A. Cemal DİRİN, 1952 yılında ülkedeki kullanılmış pres makinelerinin tamir ve bakımını yapmak amacıyla ilk atölyesini açarak kaliteyi ilke edinmiş ve Dirinler’in kuruluşu için ilk adımı atmıştır. Cemal Dirin, 1967 yılında eksantrik pres üretimine başladığı zaman mesleğinde ve üretiminde yükselmeye başlamış, 1970’de İzmir- Çamdibi’nde  750 m2’lik bir alanda ilk fabrikasını kurmuş ve pres çeşitlerini giderek arttırmıştır. 1974 yılında ürettiği makineler için, kendi dökümhanesini kurup, üretim hızı ve kalitesinde en yüksek seviyeyi yakalamayı hedeflemiş ve döküm alanında giderek gelişen bir şirket kurmuştur. 1990 yılında Makine ve Döküm fabrikalarını,  A.O.S.B’deki  yeni alanlarına taşıyan Dirin, sürekli yatırım heyecanıyla bölgedeki yerini 60.000 m2’ye genişletmiştir.

Cemal Dirin, bu alanda yer alan 4 fabrikada mekanik ve hidrolik presler, CNC makinaları, matkap tezgahları, pistonlu ve hava kompresörleri ile 15 ton kapasiteli tek parça pik ve sfero döküm imalatı çalışmalarını başarısını hep yükselterek sürdürmüştür. 2001 yılında hayata veda eden Cemal Dirin’den sonra, bıraktığı emanet tüm Dirinler Şirketlerinde aynı yenilikçi anlayışla ve bir aile olma anlayışı ile devam ettirilmiştir.

Bu doğrultuda Dirinler Dökümhanesi de, zaman içinde üretim kapasitesini geliştirmiş, başlangıçta sadece kendi grup şirketleri için üretim yapan bir dökümhane iken, özellikle 2005 li yıllardan itibaren ihracatta da daha etkin olmaya başlamıştır. Rüzgar Enerjisi alanındaki gelişmeler ve Dökümhanemizin bu alandaki başarılı üretimleri sonucunda 2010 lu yıllardan itibaren dökümhanemiz üretimin en az %75 ini Avrupa ülkelerine ihraç eder hale gelmiş, bazı parçalarda dünya lideri olan nihai müşterilerin ana tedarikçisi olmuştur. Sürekli Gelişme Anlayışının bir neticesi olarak Dökümhanemiz bugün, Yıllık 16.200 Ton Dökme Demir üretimi gerçekleştiren, ülkemizin orta ve büyük ölçekli dökme demir üretimi yapabilen sayılı dökümhanelerinden biri olmuştur.

Dirinler Grup Şirketleri 


DİRİNLER DÖKÜM TANITIM FİLMİ